Możemy mówić o swego rodzaju małym jubileuszu, jeżeli chodzi o tzw. emerytury stażowe, bowiem OPZZ stara się o ich wprowadzenie od już 10 lat. Nie wiadomo tylko, czy należy go świętować, czy też raczej obnosić się z żałobą. Wiele partii politycznych obiecywało w swoich programach przedwyborczych ustanowienie emerytur pomostowych, jednak dotychczas nie udało się ich wprowadzić. W chwili obecnej zarówno OPZZ jak i Solidarność podkreślają konieczność rozwiązania tej kwestii, powołując się przy tym również na obietnicę Pana Prezydenta Andrzeja Dudy o złożeniu stosownego wniosku w tej sprawie pod obrady Sejmu.
Na podstawie Dyrektywy ustanawiającej Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej w życie weszły nowe przepisy, które dotyczą olbrzymiej większości społeczeństwa. Te prokonsumenckie zmiany maja na celu wdrożenie lepszych standardów obsługi konsumentów przez firmy świadczące usługi w zakresie telefonii komórkowej oraz usługi dostępu do internetu.
W dniu 22 marca 2021 r. nastąpi przejecie zarządzania PKP Funduszem Własności Pracowniczej- SFIO, którego udziałowcami są wszyscy kolejarze będący pracownikami PKP w momencie wykreślenia firmy z rejestru przedsiębiorstw państwowych. Udziałowcami są również emeryci, którzy przepracowali w PKP minimum 10 lat oraz byli pracownicy PKP , którzy zmienili pracodawcę zgodnie z artykułułem 231 Kodeksu pracy. Udziały popularnie zwane akcjami mogą być również dziedziczone. Maksymalna ilość 14 akcji dla jednej osoby przysługiwała po przepracowaniu 25 lat w PKP. Jednak warunkiem ich otrzymania było zgłoszenie chęci uczestnictwa w Funduszu. Jak informują konsultanci PKO TFI S.A. zmiana podmiotu zarządzającego Funduszem nie wpłynie na uprawnienia posiadaczy akcji i zasady ich obsługi.
Wysokość dodatku za prace w porze nocnej w 2021 roku po raz pierwszy przekroczy kwotę 3zł za godzinę. Stawka dodatku wzrośnie w związku ze wzrostem wysokości stawki godzinowej wynikającej z najniższego wynagrodzenia.
Czas pandemii jeszcze się nie skończył ale wiele osób już teraz zadaje sobie pytanie jak będziemy mogli korzystać ze środków komunikacji publicznej po jej ustaniu.
Mogłoby się wydawać, że przy stopniowym odmrażaniu niektórych gałęzi gospodarki i widocznych tendencjach rządu propagujących i ułatwiających powrót wielu sfer życia do „normalności”, działania legislacyjne zwrócone przeciwko pracownikom to już przeszłość. Czy rzeczywiście tak jest?
Przy obecnie kurczącym się rynku pracy informacja Prezesa UTK Ignacego Góry o prognozowanym zwiększającym się zapotrzebowaniu zatrudnienia w zawodach kolejowych może napawać optymizmem.
Święto pracy, choć odbierane przez różne osoby w odmienny sposób, niewątpliwie zadomowiło się nie tylko na kartce kalendarza ale i w naszych umysłach. Dla jednych jest to kolejny dzień wolny od pracy, przedłużający długi weekend i dający okazję do poleniuchowania, nadrobienia zaległości w domowych porządkach lub na działce albo kilkudniowego wyjazdu. Są też osoby, które ze względu na charakter swojej pracy czy upodobania świętuję 1 maja w pracy. Jeszcze inni traktują go jak normalny dzień pracy. Część osób wywiesza flagi na swoich posesjach czy balkonach. Część z nas od wielu lat tego dnia uczestniczyła w pochodach, manifestując swoje przekonania ale także oczekiwania. W tym roku koronawirus uniemożliwił organizacje i udział w pochodach. Daje nam to czas na chwilę refleksji nad tym, czym jest dla nas to robotnicze święto, skąd się wzięło i czym ma być w przyszłości.
Rozprzestrzeniający się koronawirus zagraża naszemu zdrowiu, życiu ale i systemowi bezpieczeństwa ekonomicznego obywateli. Rząd polski starając się stawiać zaporę powstałym niebezpieczeństwom przygotowuje zmiany w polskim ustawodawstwie. W efekcie tego do obrotu prawnego wprowadzane są tzw. tarcze antykryzysowe. Celem zmian wprowadzonych dotychczas - tarczą 1.0 i 2.00 było wspieranie ratowania zdrowia i życia ludzkiego oraz stanu polskiej gospodarki. Koszty uregulowań mających za zadanie zminimalizowanie upadłości podmiotów gospodarczych i ochronę miejsc pracy rozłożone były na Państwo, pracodawców i pracowników. Niestety stworzony projekt tarczy 3.0 ma już odmienny charakter…
Pracowniczy Program Emerytalny wprowadzony umową z 9 kwietnia 2019 roku zawartą pomiędzy Pracodawcą a związkami zawodowymi reprezentującymi pracowników, z uwagi na wystąpienie pandemii koronawirusa Covid-19, zostaje zawieszony w części dotyczącej odprowadzania składek.
W związku z trwającą epidemią koronawirusa znacznie zmniejszyła się liczba przewożonych pasażerów, a co za tym idzie zmniejszyły się również dochody kolejowych firm pasażerskich. PKP i PKP PLK zaproponowały przewoźnikom korektę rozliczeń, aby opłaty były dostosowane do obecnej sytuacji.
Zgodnie z rozporządzeniem przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju rozporządzenia w sprawie pracowników zatrudnionych na stanowiskach bezpośrednio związanych z prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu kolejowego oraz z prowadzeniem określonych rodzajów pojazdów kolejowych z dnia 30 grudnia 2014 roku stanowisko zwrotniczego zniknęło z wykazu stanowisk kolejowych ujętych w Ustawie z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym. Teraz wraca na swoje miejsce.
Nowy przystanek Warszawa Wiatraczna, utworzenie nowego węzła komunikacyjnego, zwiększenie bezpieczeństwa dzięki dodatkowym przejściom pod torami, sprawniejsze podróże aglomeracyjne i dalekobieżne to planowane efekty inwestycji na odcinku Warszawa Wschodnia-Warszawa Wawer.
Od siedmiu lat organizowane były w Kolejach Mazowieckich Rajdy Pracowników KM. Pracownicy i członkowie ich rodzin biorący udział w tej majowej imprezie poznawali mniej znane lecz niemniej interesujące regiony województwa mazowieckiego i terenów przyległych. Niestety prognozy dotyczące czasu trwania koronawirusa wskazują, że w tym roku organizacja rajdu jest mocno zagrożona.
Radosny charakter świąt Wielkanocnych zakłóca w tym roku związana z rozszerzającą się pandemią troska o naszych najbliższych i niepewność jutra. Wiele osób będzie spędzać te święta w samotności lub w gronie najbliższych domowników. Nie będzie możliwości bezpośredniego uczestniczenia w obrzędach religijnych, odbywania spotkań rodzinnych czy wiosennych spacerów.
W dniu 1 kwietnia 2020 r. weszła w życie ustawa z dnia 31 marca 2020 r. (Dz. U. 2020, poz.568) o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.
W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19, przedłużona została ważność badań okresowych, których ważność upłynęła po dniu 07 marca 2020 roku. Takie badania zachowują ważność do upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
Specjalne wytyczne w zakresie badań BHP wydał Główny Inspektor Pracy w stanowisku z dnia 01 kwietnia 2020 roku.
Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników KM oraz Związek Zawodowy Drużyn Konduktorskich w RP zaprasza wszystkich chętnych do udziału w VIII Rajdzie Pracowników KM. Tym razem wybierzemy się na północ Mazowsza w rejon Kurpi Białych i Zielonych, do jednego z najbardziej oryginalnych – porównywanego z góralszczyzną - regionów Polski.
Z okazji Dnia Kobiet, życzę wszystkim Paniom niegasnącego uśmiechu na twarzy. By każdy dzień był pełen radości i niepowtarzalnych chwil. By otaczali Was tylko życzliwi ludzie a Wasze marzenia były na wyciągniecie dłoni.
W imieniu męskiej części MZZPKM
Przewodniczący - Zbigniew Satyła
23 września 2018 roku w Siedlcach odbyła się uroczystość związana z odsłonięciem Pomnika Pamięci Kolejarzy poległych na Podlasiu w walce z okupantem w latach 1939–1945.
W uroczystości wzięła udział delegacja wraz pocztem sztandarowym naszego Związku MZZPKM.
Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Kolei Mazowieckich informuje, że w spółce Koleje Mazowieckie uległ zmianie skład Rady Nadzorczej. Na nowego Członka Rady Nadzorczej został powołany Pan Robert Soszyński.
Rada Nadzorcza sprawuje nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności.
W dniach 16 - 20.09.2017 r. Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Kolei Mazowieckich organizuje pieszy rajd turystyczny w Góry Świętokrzyskie.
Rajd rozpoczyna się dnia 16.09. (sobota) w Kielcach na Dworcu PKP o godz. 11:00, a kończy dnia 20.09. (środa) o godz. 17:20 również na Dworcu PKP w Kielcach. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją z V Rajdu Pracowników Kolei Mazowieckich zorganizowanego w dniach 6 - 7.05.2017 r.
Przyświecająca nam idea poznawania mniej znanych zakątków Mazowsza, zawiodła nas tym razem na południe Ziemi Radomskiej i przyległe tereny województwa świętokrzyskiego.
Zachęcamy do zapoznania się z dokumentami udostępnionymi przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych:
1. Co dalej z systemem emerytalnym? Wnioski wypływające z rządowego przeglądu systemu emerytalnego.
2. Podsumowanie zmian w prawie pracy i prawie związkowym 2016/2017.
Prawidłowa odpowiedź na kwietniową zagadkę fotograficzną to: ,,Most został zbudowany na rzece Wisła, a znajduje się w miejscowości Dęblin''. Jako pierwszy dotarł mail z prawidłową odpowiedzią wysłany przez Panią Romualdę Matejek.
Serdecznie gratulujemy. Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych konkursach - następny już w maju!
Zapraszamy do zapoznania się z propozycją zmian w Kodeksie Pracy.
W załączeniu przedstawiamy poselski projekt ustawy, dotyczący skrócenia czasu pracy dla rodziców lub opiekunów dzieci do czasu ukończenia przez nie 10 roku życia.
W związku ze zbliżającym się Świętem Pracy Zarząd MZZPKM ma przyjemność zaprosić na uroczyste obchody organizowane przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych w Warszawie.
Poniżej zamieszczamy szczegółowy plan obchodów wraz z przewidzianymi atrakcjami, osoby które zdecydują się wziąć udział proszone są o kontakt telefoniczny pod numerem: 668 342 314
Podróżujesz koleją? Bacznie przyglądasz się okolicznym miejscom?
Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnym konkursie fotograficznym organizowanym przez Zarząd MZZPKM.
Zbliżający się okres świąteczny sprzyja spowolnieniu tempa życia, pozwala na chwilkę zadumy, refleksji, zachęca do sięgnięcia po rzeczy zdawać by się mogło mniej ważne, jednak nie mniej potrzebne. Mając chwilkę wolnego czasu odkurzamy starą książkę, oglądamy albumy ze zdjęciami wspominając znajomych i przyjaciół, czy też przeglądamy zapomniany tomik poezji.
Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół oraz wesołego "Alleluja" składa w imieniu Zarządu Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników KM Przewodniczący Zbigniew Satyła.
W tym roku czas na złożenie druku PIT-37 upływa 2 maja. Jest to pierwszy dzień roboczy przypadający po standardowym terminie 30 kwietnia, który tym razem wypada w niedzielę. Dla osób, które jeszcze nie rozliczyły się z Urzędem Skarbowym zamieszczamy film instruktażowy - jak łatwo i bez wychodzenia z domu wypełnić i wysłać deklarację podatkową za 2016 rok.
Dnia 10 lutego 2017 r. do obiegu trafił nowy banknot 500 złotowy. Jakie ma zabezpieczenia? Jak rozpoznać czy jest prawdziwy?
W tym celu udostępniamy szkolenie e-learningowe stworzone przez Narodowy Bank Polski.
Informacje szczególnie przydatne dla kierowników pociągów, konduktorów i kasjerów.
Informujemy, iż w odpowiedzi na pismo Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników KM Pracodawca odmówił finansowania płatności związanych z wyrobieniem licencji maszynisty dla maszynistów posiadających prawo kierowania.
Przedstawiamy informacje, w jaki sposób można obniżyć koszty uzyskania licencji.
Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników KM zaprasza wszystkich chętnych do udziału w V Rajdzie po Mazowszu.
Przyświecająca nam idea aktywnego poznawania mniej znanych zakątków Mazowsza i przyległych obszarów, zaprowadzi nas tym razem na południe Ziemi Radomskiej i północną część Województwa Świętokrzyskiego.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracowników - szczególnie zatrudnionym na stanowisku maszynisty, kierownika pociągu i konduktora - Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników KM podjął negocjacje w celu uruchomienia dodatkowego ubezpieczenia pozwalającego zachować komfort psychiczny na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń skutkujących odpowiedzialnością finansową.
Jak co roku w kwietniu obchodzony jest Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.
Z tej okazji Rada Ochrony Pracy przy Sejmie RP organizuje uroczystą sesję Rady mającą na celu uczczenie tego dnia.
Osoby zainteresowane zapraszamy do uczestnictwa w tym wydarzeniu.
Prawidłowa odpowiedź na marcową zagadkę fotograficzną to : ,,Zdjęcie zostało wykonane z Mostu Poniatowskiego w Warszawie na wysokości Wybrzeża Kościuszkowskiego'' . Wpłynęło 7 odpowiedzi w tym cztery prawidłowe.
Jako pierwszy dotarł mail z odpowiedzią od Pani Katarzyny Bystrowskiej, a wybraną przez Panią Kasię nagrodą jest książka ,,Specjały kuchni Mazowieckiej''. Gratulujemy.
Dziś oddajemy do użytku stronę internetową, która ma być narzędziem ułatwiającym komunikację Członków naszego Związku, będącą kompendium informacji przydatnych wszystkim pracownikom.
Zapraszamy do zapoznania się ze stroną oraz obejrzenia wystąpienia Przewodniczącego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników KM - Pana Zbigniewa Satyły.
Informujemy, iż Zarząd Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników KM wystąpił do pracodawcy w sprawie dotyczącej finansowania odpłatności związanych z wyrobieniem licencji maszynisty dla maszynistów posiadających prawo kierowania.
Pragniemy także przypomnieć, iż zgodnie ze zmianami w ustawie o transporcie kolejowym każdy maszynista od października 2018 roku, aby móc zostać dopuszczony do wykonywania obowiązków służbowych zobowiązany jest posiadać licencję.
Na dobry początek - ZAGADKA !
Jesteś dobrym obserwatorem? Bacznie przyglądasz się okolicznym miejscom? Bez problemu rozpoznajesz miejsca z fotografii?
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym !
Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników KM zaprasza na 7-dniową wycieczkę w Bieszczady dla pracowników i osób uprawnionych.
Wycieczka odbędzie się w dniach 19 - 25 czerwca 2017r.
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.